
Zgodba o slogu v Braziliji. Kaj je lepše kot življenje v sproščujočem okolju, sredi edinstvenega naravnega rezervata? H.O.M.E. je v kraju, ki je uro in pol vožnje oddaljen od Săo Paola, odkril neverjetno zanimiv arhitekturni eksperiment, ki je raj za uživače. Sredi prečudovite pokrajine območja Quinta da Baroneza se dviguje stavba prefinjenih oblik s strukturno zasnovo, ki sledi domiselnemu zaporedju pravih kotov. Naravni rezervat z bohotnim rastlinjem je od mesta Săo Paulo oddaljen uro in pol ure vožnje z avtomobilom. V tej idilični pokrajini najdemo zasebna posestva, pri ustvarjanju katerih so sodelovali najboljši brazilski arhitekti. Celo na elitni športni klub z lastnim igriščem za polo in restavracijo s petimi zvezdicami niso pozabili.
Brez besed ne ostanemo le zaradi neverjetnega razgleda. Dih nam vzame tudi veličasten arhitekturni eksperiment, ki se harmonično staplja z okoliško pokrajino, hkrati pa z geometričnimi oblikami v naravnih vzorcih in barvah deluje tudi kot njeno edinstveno nasprotje. Tovrstnemu konceptu so v arhitekturnem biroju Jacobsen Arquitetura sledili že večkrat. Vodji biroja sta znana brazilska arhitekta Paulo in Bernardo Jacobsen, ki sta pred časom sodelovala s Thiagom Bernardesom. Skupaj so dolgo delovali pod imenom Bernardes + Jacobsen Arquitetura. Njihovo sodelovanje se je nato končalo, ustvarjalna arhitekta pa nadaljujeta svojo pot, pri čemer se še bolj intenzivno posvečata pogovoru s strankami, da bi projektom lahko dala kar najbolj oseben pečat. Pre kratkim končana hiša CT je eden prvih samostojnih projektov arhitekturnega biroja Jacobsen Arquitetura.
Pri uresničevanju zasnove so največ pozornosti namenili uporabni vrednosti prostorov glede na njihovo funkcijo. Ker hiša stoji na neravnih tleh, so jo razdelili v dve nadstropji: prvo je namenjeno vstopanju v hišo, vzdrževanju in osebju, drugo pa bivanju in preživljanju prostega časa. Nadstropji povezuje osrednji hodnik. Pred odločitvijo za konstrukcijsko zasnovo hiše so v arhitekturnem biroju več časa posvetili samemu načrtovanju; dodobra so raziskali sestavo tal, klimatske razmere in materiale. Spoznanja so vključili v gradbene načrte, prvoten koncept pa prilagodili ugotovljenim razmeram, ne da bi pri tem pozabili na osnovne oblikovalske zamisli za zunanjo in notranjo arhitekturno ureditev.
Več v reviji H.O.M.E. april-maj 2013. |